יוון לבורגן – טיול בחבל זגוריה

יוון לבורגן – טיול בחבל זגוריה

חבל זגוריה בצפון יוון מספק למטייל הכל, נופים הרריים יפים, נחלי תכולים, כפרים חמודים, אווירה סמי אותנטית ואוכל מקומי טוב. והכל באופן מאוד קל ופשוט, כמו שבורגנים אוהבים.

מימיו הכחולים של ערוץ הויקוס | צילום יאיר  בן דוד
מימיו הכחולים של ערוץ הויקוס | צילום יאיר בן דוד

זגוריה אימפריה

על חבל זגוריה שביוון שמענו מחברים ישראלים שביקרו בה והתרשמו לטובה, והם שמעו עליה מחברים ישראלים אחרים שהיו שם. לא פלא שפרופורציית המטיילים הישראלים בזגוריה לעומת מטיילים מלאומים אחרים גבוהה כמעט כמו בהודו או בדרום אמריקה, ועדיין כיף מאוד לטייל במקום, גם כי הנוף ההררי מיוער המרשים בולע את המטיילים, וגם כי המטיילים הישראלים במקום הם אנשים טובים. לא מסוג התיירים הקולוניאליסטים המצויים בערי החוף למשל, המצפים מכל אדם ודבר בסביבתם לשרת אותם.

זגוריה היא חבל בצפון מערב יוון, היא מרוחקת מאתונה ומשאר עריה הגדולות של יוון וזה גם יתרונה. ניתן להגיע אליה בנסיעה מאתונה (6 וחצי שעות נסיעה ברכב) או מסלוניקי (4 וחצי שעות נסיעה ברכב), או לחילופין להגיע מהאי קורפו בדרך קצרה יותר. בכלל המקרים הדרך יפה מאוד וחולפת על פני הנופים הגבעיים וההרריים היפים מאוד של יוון היבשתית, והיא למעשה טיול בפני עצמו.

גשר על מים צלולים | צילום יאיר בן דוד
גשר על מים צלולים | צילום יאיר בן דוד

פאפיגו מיו
חבל זגוריה הוא חבל הררי ומחורץ מאוד שבו פזורים כפרים קטנים וחמודים, שאחדים מהם כוללים תשתית תיירותית מצוינת. הכפרים התיירותיים המוכרים במערב חבל זגוריה הם אריסטי ופאפיגו. אנחנו החלטנו להתאכסן בכפר פאפיגו הקטן יותר, והמעט קשה יותר להגעה, החלטה שהוכיחה את עצמה כמשתלמת ביותר. פאפיגו שוכן למרגלותיהם של צוקים אדירים לצד נחל יפה. פאפיגו הוא כפר תיירותי אבל לא מתחנף שבו פזורות טברנות חמודות עם אוכל יווני והרבה אלכוהול. לא תמצאו בו המבורגריות ופיצות, שמאפיינים מקומות שהתרגלו להתחנף לחיך המערבי.

בכפר סמטאות קטנות ובתים עם גגות עשויי ציפחה (סגנון בניה המאפיין את החבל), כנסיות קטנות ויפות, ומקומיים מסבירי פנים, אך לא במידה מוגזמת. בכפר יש הרבה מטיילים, בעיקר ישראלים, זוגות ומשפחות עם ילדים, שהשתכנו במלונות הקטנים אך האיכותיים הפזורים במקום. מי שבעניין של אוכל טוב יוכל למצוא בכפר את מסעדת אסטרה, וכן את המסעדה שבמלון פנתיאון, שמגישות מאכלים מקומיים, לצד מעט מבחר למי שפחות מתחבר לתפריט היווני. ליד הכפר הקטן פאפיגו נמצא כפר קטן יותר, שזכה לשם הלא מתחכם “מיקרו פאפיגו”, בין הכפרים זורם נחל המלא בברכות סלע יפות, שהוא מסלול הליכה קצר אבל חובה.

נוף מפאפיגו | צילום דניאל זיידמן
נוף מפאפיגו | צילום דניאל זיידמן

חלק גדול מהאטרקציות המקומיות נמצאות במרחק נסיעה קצרה מאוד מהכפר. היעדים המוכרים באזור סובבים סביב ערוץ נהר הויקוס, אשר בחלקיו התחתונים הוא נחל בצבעי תכלת, שאין צורך לצלם אותו כי הוא בעצמו נראה כמו תמונה, עם מים קפואים ומסלול מוצל ונחמד המתאים גם למשפחות (האמיצים שבין המטיילים, ובעלי הביטוח הרפואי המקיף, יכולים גם להכנס למימיו הצלולים), ובחלקיו העליונים הוא קניון מרשים מאוד עם צוקים אימתניים בגובה מאות מטרים. חלקו התחתון של הנחל נמצא בין הכפר פאפיגו לכפר אריסטי. ואילו חלקו העליון נמצא במרכז זאגוריה שאודותיה אספר כאן.

במרכז זאגוריה נמצאים יעדים פופולאריים נוספים, ביניהם התצפית המרשימה מאוד על ערוץ נהר הויקוס מאיזור אגיה (הליכה של 10 דקות ונוף שיקח לכם הרבה זמן לשכוח. לא מומלץ לבעלי פחד גבהים\ נטיות התאבדותיות) והגשרים שבאזור נהר קיפוי שנמצאים חצי שעה משם. באיזור זה יש גם כמה מסעדות מומלצות. למשל לדטוקסס שנמצאת בכפר מונודנדרי, המתויר להפליא (בעיקר בשל המנזר היפה והצוקי הנמצא בקרבת קצהו) ומסעדת מחלאס בכפר קיפוי השוכנת מול יער יפה ושונה במעט מסוג היערות הנשירים שבמערב זגוריה. באיזור זה יש גם כמה טרקים נחמדים להרי זאגוריה הקירחים על שלל אגמיהם.

הכפר פאפגיו | צילום דניאל זיידמן
הכפר פאפגיו | צילום דניאל זיידמן

מי שנוסע מזגוריה לכיוון סלוניקי, מומלץ מאוד גם לעבור באזור הכפר מצובו, בירת הולאכים ההיסטורית, וכפר יפה ומוקף ביערות מחטניים שמזכירים יותר את הרי אירופה מאשר את אגן הים התיכון. מהכפר מומלץ גם לעלות לאגם של מצובו. אגם יפהפה, עם יערות אורן ואשוח הנשפכים עד לשפתו ועדרי כבשים הרועים על גדותיו.

זגוריה הוא חבל שמתאים למטיילים שמעדיפים נסיעות ארוכות (עד החבל ואליו) והליכות קצרות ומתגמלות נופית. חבל המתאים לאנשים שמוכנים לשלם (יוון המתוירת אינה זולה כלל) בשביל נוחות וקירבה ליעדים יפים שלא נדרש יותר מדי כדי להגיע אליהם. הרפתקאות, תחפשו בהרי אלבניה הסמוכה.

נוף הרי זגוריה בשקיעה | צילום יאיר בן דוד
נוף הרי זגוריה בשקיעה | צילום יאיר בן דוד


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *