אשה עם כנפיים

אשה עם כנפיים

תום לבנה, היא האישה היחידה בארץ שמשמשת כמדריכת רחיפה. כבר מילדות היא נמשכה אל חוויות של אקסטרים ועוצמה. בסדנאות שהיא מעבירה היא מלמדת נשים איך לשבור את המחסומים והפחד, לשחרר את הכלוב הדמיוני שהן נמצאות בו ולהתחיל לעוף על החיים. לא רק כשהן איתה בשמיים, אלא גם כשהן חוזרות לקרקע המציאות

כשמדברים על חלומות שצריך להגשים, אנשים רבים מזכירים את חווית הריחוף והדאייה כחוויה שהיו רוצים להתנסות בה. יש בחוויה הזו רגע שבו אנחנו משחררים את הפחד ומוכיחים לעצמנו שהצלחנו לצאת מחוץ לגבולות של עצמנו ולנצח.

תום לבנה היא מדריכת הרחיפה היחידה בארץ שהיא אישה. היא ייסדה בעשר אצבעות את חברת point of view לטיסות חוויה במצנח רחיפה ולסדנאות התפתחות והעצמה.תום מרחפת כבר קרוב לעשור כשהיא הספיקה לצבור קרוב לאלף שעות טיסה. בשנים האחרונות היא עוסקת בטיסה זוגית שנקראת באופן מקצועי ‘טנדמים’. בריחוף היא רואה חוויה שהיא הרבה מעבר לאטרקציה של אקסטרים.

חוויה שהיא מעבר לחושים | תום לבנה
חוויה שהיא מעבר לחושים | תום לבנה

לתחום הרחיפה הגיעה תום כתוצאה ממשבר אישי. היא גדלה בגולן, הייתה שפית בעברה וניהלה חברת קייטרינג. בגיל 30 חלתה במחלת סכרת הנעורים והבינה שהיא חייבת לעצור ולחשב מסלול מחדש. מסלול שאינו קשור וסובב סביב אוכל ושתייה , אלא כזה שימלא את חייה באושר. במקביל ללימודי הנטורופתיה שהעניקו לה כלים לטיפול והבנה בין גוף לנפש , נולד הרעיון הייחודי הזה לשילוב בין השניים רחיפה והתפתחות אישית. תום, שתמיד אהבה פעילויות אקסטרים נתקלה במסגרת חיפושיה בספורט מצנחי הרחיפה ונשבתה מיד בקסם . כשירדה מטיסת החוויה הראשונה שלה היא נדבקה בחיידק והפכה אותו לתחביב עיקרי.

לדברי תום הייעוד שלה בחיים הוא היכולת לסייע לאנשים להתמודד עם הפחדים שמעכבים אותם בחיים, לסייע להם לצאת מהתקיעות מהכלוב הפנימי שכל אחד בנה לעצמו וללמוד לעוף. “מצנחי הרחיפה היא הדרך שלי להמחיש את המסרים” היא אומרת “לתת השראה בדרך מאוד אפקטיבית וייחודית, כערך מוסף וייחודי שאני נותנת לאנשים שטסים איתי. מה שיוצר חוויה מאוד רגשית וחיובית למי שחווה את זה בפעם הראשונה”.

מה הופך את הצניחה לחוויה רגשית חזקה כל כך?

רוב האנשים, רגע לפני ההמראה יחוו חשש קל,סוג של פחד כזה ששומר עלינו באופן טבעי, מכמו כל דבר שעוד לא עשינו בחיים. לרובנו זה נראה קצת לא הגיוני ומסוכן לקפוץ מצוק. אז על אחת כמה מישהו עם פחד גבהים של ממש.

שבסופו של דבר מחליט שהוא אמיץ כדי לעלות ולהתמודד עם הפחד. הוא מקבל פידבק כל כך מהיר לכך שהפחד יותר מפחיד מהמציאות. בליווי התהליך הקצר שאני עושה לו באוויר, התחושה שהוא יורד איתה מהרחיפה כל כך עוצמתית ומוחשית ומשלבת כל כך הרבה חושים פיזיים כך שהחוויה יוצרת שינוי ממשי. החוויה מחזקת לו את הביטחון העצמי ומתחילה ליצור בתוכו חשיבה שונה שתוביל למקומות חדשים. זה מדהים לראות איזה תהליך חזק אנשים יכולים לעבור בזמן קצר כל כך

ואז נפרשות הידיים ויש שחרור גדול | תום לבנה
ואז נפרשות הידיים ויש שחרור גדול | תום לבנה

ישנם די הרבה אנשים שמחליטים לעבור את החוויה של חווית הרחיפה באים עם פחד גבהים של ממש. לרוב תום צריכה לשכנע אותם על הקרקע למה דווקא הם חייבים את ההתנסות הזו לעצמם, תוך כדי שהם טוענים “אין מצב שאני עולה, אפילו בקומה חמש אני רועדת” הגוף נעול ומתוח מעודף סטרס ואפשר לראות אותם ממש לוקחים צעד אחד אחורה. אבל מה שמנצח את הפחד הוא הניצוץ בעיניים והרצון להוכיח לעצמם שהם יכולים.

אחד אחרי השני הם עולים לאויר בהתרגשות גדולה. “לפעמים טיפה היסטריה למס’ שניות ” מחייכת תום “אבל אני כבר יודעת להתאים את התהליך בהתאם לצרכים של כל אחד . ואז מתרחש הפלא, פתאום ממש מרגישים איך הם מרפים את השרירים בגוף,יש איזו שקיעה נעימה ברתמה ושחרור הסטרס הזה ולאט לאט עוזבים ידיים. רק כשהם מרשים לעצמם לפרוש ידיים לצדדים הכי חזק שאפשר ממש כמו ציפורים אני מתמלאת בסיפוק משכר, הנה עוד אדם שהשתחרר, שהתגבר על הפחד שלו ועכשיו הוא מוצף בתחושה של הצלחה של אומץ וחוזקה, לאחר הנחיתה מרוח להם חיוך ענק שטוב שיש לנו אוזניים לעצור את החיוך ,החיוך הזה ילווה אותם לכמה ימים לפחות”

לנצח את פסגת הפחד | תום לבנה
לנצח את פסגת הפחד | תום לבנה

מה הוביל אותך לסייע דווקא לנשים שזקוקות להעצמה ?

העצמה נשית היא מושג שמלווה אותי זמן רב. הרבה שנים הייתה בתוכי אמונה מגבילה שאישה זה דבר חלש. כבר מילדות ניסיתי להוכיח לעצמי שאני חזקה, התרחקתי מהנשיות שבי. הייתי טום בוי שעושה בדיוק מה שבנים עושים בין אם זה רכיבה על סוסים, אופנועי שטח, ג’יפים ומה לא. תמיד הפריע לי לראות נשים שמצטיירות חלשות,שלא מאמינות שהן יכולות, נשים היסטריות וכדומה.

באמצעות התהליך הפנימי שעברתי, הבנתי איזו טעות מחשבתית החזקתי כל כך חזק וכל כך הרבה שנים, שזו אמונה שממש פגעה בי כאדם בוגר בכל מיני רבדים. הבנתי שאישה יכולה להיות חזקה מאד מעצם היותה אישה. הבנתי שהחולשה שנשים מפגינות היא לא באשמתן. זו התרבות והסביבה שאנחנו חשופים אליה מגיל כל כך צעיר ומשרישה אותה אצלן.

אני רוצה לשנות את זה, להעביר לנשים מסר של עוצמה: שהן יכולות הכל אם רק ירצו ויותר מכך אם רק ירשו לעצמן לנסות. אני רוצה לעודד נשים להיפתח לתחביב outdoor מה שיעשיר את חייהן בכל כך הרבה תחומים, דבר שימלא אותן סיפוק אישי שיקרין על סביבתן. אני רוצה שהילדים שלהן יסתכלו עליהן בהערצה שהן אמיצות שהן עושות בשביל עצמן שהן חזקות ומוכשרות ושזה החינוך שבסופו של דבר יעבור גם לילדים שלהן כי מה שאנחנו עושים בפועל זה המסר הכי חזק שעובר אליהם. אני רוצה שנשים תחיינה את חייהן מתוך סיפוק ולא מיתוך ריצוי וויתור על עצמן.

אם כבר מדריכה אישה, רבות מהנשים שמגיעות אל תום שייכות למגזר הדתי.

“חלק גדול מהסיבה שהתחלתי לעסוק בטנדמים הוא לאפשר גם לנשים שומרות נגיעה לחוות את החוויה הזו” משתפת תום “יש המון נשים שאכן בזכות היותי אישה מגיעות ונהנות ורק מספרות לי כמה נשים היו שמחות לעשות את זה אם היו יודעות שיש טייסת…בעיני, הן כל כך מקסימות הנשים הדתיות, יש בהן משהו אחר ואני כל כך נהנית להיות איתן באוויר. לחוות עם כל אחת את ההתרגשות הראשונית הזו ולשמוע רבות מהן בקריאה נרגשת איך שעולים לאוויר “מה רבו מעשיךהשם” בכזו אמת פנימית שזה מרגש אותי כל פעם מחדש”.

גם ברחיפה קצרה אפשר לעבור תהליך גדול | צילום תום לבנה
גם ברחיפה קצרה אפשר לעבור תהליך גדול | צילום תום לבנה

מה התהליך שעוברת אישה שזקוקה להעצמה כאשר היא עולה על הרחפן

גם ברחיפה קצרה כל אחת עוברת תהליך. יש ברחיפה מימד של נטילתהחלטה אמיצה. לצאת מאזור הנוחות מהמוכר והידוע ולהתמודד עם הפחד .לאפשר לעצמי לסמוך עם מישהו אחר. זה דבר שקשה מאוד לכל הנשים שהן פריק קונטרול וזה הרבה מאוד באחוזים מתוך כלל הנשים. יש פה מימד גדול של שחרור שליטה. תהליך הנפת המצנח שהוא החלק הכי מפחיד כי הן לא בדיוק מבינות מה קורה ולמה לצפות ואז מיד לאחר ההמראה מגיעה ההבנה שזה בכלל לא מפחיד כך שמיד מגיעה שחרור סטרס ורגיעה, פרץ של אדרנלין שמשתחרר וזה תמיד כייף גדול.

איך הן מגיבות?
יש נשים שצוחקות בטירוף,יש מי שצועקת, שרה, נדהמת השליטה לא בידיים שלה ובכל זאת היא מרגישה מאוד בטוחה וזה נעים לשחרר סוף סוף ..ואז לאחר כמה דקות ואחרי שסיימנו עם הצילומים והפוזות ,מגיעה השלווה האלוהית פשוט לשבת בנחת בשמיים לעוף כמו ציפור. רוח נעימה מלטפת את הפנים, אפשר לעצום עניים ורק להרגיש את כל התחושות המיוחדות הללו להנות מהנוף המדהים שנחשף ככל שעולים בגובהו. בסוף התהליך נחיתה רכה בחזרה על הדשא עם חיוך ענק וחוויה שלא תישכח לעולם בדיוק בגלל כל מה שהיא מכילה …

מה החזון שלך בגדול ?
החזון שלי הוא הוא ליצור שינוי אמיתי אצל נשים ואנשים בכלל להצליח להוביל אותם בתהליך שישנה את חייהם ויחזיק לאורך שנים. שבעוד כמה שנים נראה רוח גבית חזקה של נשים שעוסקות בכל מיני תחביבי outdoorופחות בשיטוט בקניונים וישיבה בבתי קפה תוך התמרמרות על דה ועל הא נשים שרואות עצמן נשיות ועם זאת חזקות ויכולות לעשות כל מה שחפצה נפשן נשים שמהוות דוגמה חייה לילדיהן שנשים זה דבר מאוד חזק.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *