מסע אל מקורות חג המים – מסלול משפחתי לשבועות

מסע אל מקורות חג המים – מסלול משפחתי לשבועות
במסלול הליכה מעגלי, נוח להליכה, המתאים למשפחות ללא עגלות ילדים

באיגוד ערים כינרת מזמינים את הציבור לצעוד במסלול קסום לאורך שביל “סובב כינרת” במקטע האון-מעגן וכמובן לא לוותר על כניסה למים לאורך המסלול.

שביל "סובב כינרת" במקטע האון-מעגן
שביל “סובב כינרת” במקטע האון-מעגן | צילום: יח”צ

כל מי שמתהלך לו ברחובות הערים ובכיכרות הגדולות בחג השבועות, עלול למצוא את עצמו נשטף במים. החל מזריקת בלוני מים ועד מלחמות עם רובי מים . מי שנוהג את מנהגי “חג המים” הם בעיקר ילדים וצעירים שלרוב נוהגים להשליך שקיות מים וביצים על העוברים ושבים.

אותם, אולי לא מעניין מה מקור המנהג, והאם באמת יש לו מקורות, אבל אותנו הנושא בהחלט מעניין. יצאנו לבדוק מה המקורות ההלכתיים של המנהג הזה, ואם ישנם.

אברם אלמליח, חוקר ארצות המזרח, כותב שבטריפולי ובמרוקו, היה ידוע שמי ששופכים עליו מים בחג השבועות לא יינזק כל השנה, ולכן היו נוהגים לשפוך מים על כל עובר ושב, יהודי מוסלמי או נוצרי (אז לא ידעו על מנהג השלחת שקיות עם ביצים ומים)

טעם למנהג המעניין הזה, הוא כשם שמים שאינם הולכים אלא ממקום גבוה למקום נמוך, כך דברי תורה אינם הולכים אלא למי שמנמיך עצמו. ולכן בחג השבועות, זמן מתן התורה, נהגו לשפוך מים. וכן יש מקור נוסף שהובא בספרים, על פי הפסוק ו”זרקתי עליכם מים טהורים”.

ישנה אפשרות נוספת לקיים את מנהג המפגש עם המים ולהירטב והוא פשוט לצאת בחג השבועות לטיול אל מקורות מים ונחלים.

לכבוד חג השבועות – חג המים, מזמינים באיגוד ערים כינרת את הציבור הרחב, לטייל במקטעים השונים בשביל סובב כינרת וליהנות מנופי הכינרת הקסומים ולהירטב לאורך המסלול. יעל סלע, מנהלת אגף חינוך וקהילה ברשות הכינרת ממליצה על מקטע האון-מעגן במיוחד לקראת חג השבועות.

מדובר במסלול הליכה מעגלי, נוח להליכה, המתאים למשפחות ללא עגלות ילדים (מנשאים מומלצים…), באורך של 3.8 קילומטרים, העובר בסבך ג’ונגל פראי ומציע נקודות תצפית עוצרות נשימה הצופות לעבר האגם הלאומי.
בנוסף, המטיילים יוכלו להתרשם מפינות חמד רבות הממוקמות לאורך המקטע, בצל עצי הבוסתנים שניטעו ומטופלים על ידי מתנדבי שביל סובב כינרת.

איך מגיעים: דרך כביש 92, פונים לכיוון קיבוץ האון מחנים את הרכב בתחנת הדלק אלונית הצמודה לקיבוץ האון, סיום המסלול באותה נקודה (מעגלי). ניתן להגיע גם באמצעות הוויז.

במסלול הליכה מעגלי, נוח להליכה, המתאים למשפחות ללא עגלות ילדים
מסלול הליכה מעגלי, נוח להליכה, המתאים למשפחות ללא עגלות ילדים|צילום: ויקפדייה

תיאור המסלול:

מול הכניסה לתחנת הדלק מתחיל שביל שחור המוביל לכיוון דרום מערב, על גדת נחל סמרה היורד ממצוקי האון בדרום רמת הגולן ונשפך אל הכינרת בגבול הדרומי של קיבוץ האון.

בשפך הנחל אל הכינרת נבחין ב”שיני הדרקון”- יציקות בטון חרוטיות שהציבו הבריטים במלחמת העולם השנייה כחלק ממערך ההגנה נגד הנאצים. נצעד בשביל קצר זה שיוביל אותנו אל שביל סובב כינרת המסומן בלבן- כחול- סגול. השביל יוביל אותנו בסמוך לחופי הכינרת עד לקיבוץ מעגן, מקטע חוף זה נקרא “חוף הצנחנים”, על שם הצנחנים היהודים שצנחו באירופה הכבושה בזמן מלחמת העולם השנייה.

לאחר כ- 900 מטר של צעידה, נפגוש תחנת שאיבה ישנה שכבר אינה בשימוש אך בעבר שאבו בה מים להשקיית השדות.

לאחר כ- 500 מטרים נוספים נגיע אל תחנת שאיבה נוספת, חדשה, המספקת מי שתייה ליישובי נגב כינרת. מכאן פונים חזרה אל תחנת הדלק בשביל הכחול המסומן בשביל האופניים הצמוד לכביש, שביל סובב כינרת ממשיך דרומה, עוקף את תחנת השאיבה ממזרח, עובר דרך סככת מיון הבננות של קיבוץ מעגן ויורד חזרה לעבר הכינרת.

אפשרות נוספות: מסלול לא מעגלי (נדרש איסוף מנקודת הסיום) והמשך צעידה בשביל סובב כינרת עד לקיבוץ מעגן.

כניסה: כל המקטעים בשביל סובב כינרת הינם ללא תשלום!
הערה: לאורך המסלול יתכנו קטעים קצרים עם בוץ, אנא היערכו בהתאם.

לפרטים נוספים לגבי מסלול האון מעגן ועל “שביל סובב כינרת”: כוכבית כינרת מכל טלפון נייד – 55477* ובאתר www.kineret.org.il


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *